کاربرد قانون 20/80 پارتو در کسب ‌وکار و زندگی

 

در سال ۱۹۰۶ اقتصاد دان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو روزی در باغچه خانه اش متوجه چیز عجیبی شد : ۸۰ درصد از نخود فرنگی های باغچه اش از ۲۰ درصد دانه هایی که کاشته رشد کرده اند !

این واقعه باعث شد جرقه ای در ذهن ویلفردو بزند و او این مسئله را در ابعاد بزرگتر آزمایش کرد؛ اقتصاد کلان.

او در جامعه شناسی، صنایع مختلف و حتی شرکت های بازرگانی نیز تحقیق کرد تا صحت نتیجه کشفی که کرده است را آزمایش کند و به زیبایی هرچه بیشتر دریافت که در شرکت ها نیز همانند باغچه خانه اش : ۸۰ درصد تولیدات از ۲۰ درصد مولد موثر ایجاد می شود.

این قانون به نام کاشف آن ؛قانون پارتو نامگذاری کردند و معمولا قانون 20/80 نیز می گویند. به زبان ساده : قانون ۸۰/۲۰ می گوید، ۸۰ درصد خروجی ها حاصل ۲۰ درصد از ورودی ها یا اعمال است. خب از این قانون کجا می توانیم استفاده کنیم؟

قانون 20/80 فقط در کشت گیاه و شرکت ها کاربرد ندارد؛ بلکه در زندگی روزمره نیز می توانید از آن استفاده کنید. برای مثال شما در این مقاله یاد خواهید گرفت چطور ۲۰ درصد از اثرگذار فعالیت روزانه تان را پیدا کنید تا با انجام آنها ۸۰ درصد اهداف روزانه تان را بدست آورید.

و یا چطور در فروش بتوانید : تعداد ۲۰% مشتریانتان را که ۸۰% خرید را از شما انجام می دهند افزایش دهید.

چطور می توانید با انجام فعالیت های کمتر اما موثر (۲۰%)؛ زمان بیشتری داشته باشید؟ چرا ۲۰% از کارمندان یک شرکت ۸۰% از کارهای شرکت را انجام می دهند؟ و …

واقعا اینقدر مهم است؟

قانون 20/80 جزو اولین اصولی هستند که کارمندان شرکت های بزرگ دنیا باید کارکرد با آن را بلد باشند. قانون 20/80 توانسته بهره وری کارخانه ها را تا ۷۰% افزایش دهد.
در مدیریت زمان با قانون 20/80 می توان ۸۰% زمان تان را صرفه جویی کنید و …

تقریباً هیچ ‌چیز بی‌فایده نیست، ولی اگر همواره انتظار دست‌یابی به کارایی خارق‌العاده را داشته باشید، اصلاً نباید کاری را انجام دهیم."پیتر دراکر"

طبق اصل 80/20، صرف‌نظر از ماهیت کسب ‌وکار شما، قانون پارتو بیان می‌کند که 80% از نتایج هر عملی از 20% علل آن به وجود می‌آید. درواقع این اصل در هر کاری صادق است. این ‌یک اصل قدرتمند و زیر بنایی در زندگی و کسب ‌وکار هوشمندانه است. مشاهدات اصلی قانون 80/20 برگرفته از نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات یک اقتصاد دان ایتالیایی در سال 1906 است که بیان کرد 80% از زمین‌های ایتالیا متعلق به 20% از مردم آنجا است. سپس او تحقیقات خود را در کشورهای گوناگون تعمیم داد و در کمال تعجب به این نتیجه رسید که این اصل قابل‌تعمیم در سایر کشورها نیز است. او و دیگر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این قانون در حوزه‌های دیگر هم قابل ‌اثبات است.

80% نتایج، از 20% تلاش شما حاصل می‌شود. 20% مشتریان شما، 80% از سودتان را رقم می‌زنند.

اگر این قانون را در مورد اطلاعاتی جمع‌آوری ‌شده در سازمان به کار ببرید، درخواهید یافت که تنها 20% از این اطلاعات مفید هستند و 80% آن‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. کلید طلایی این اصل در این است که 20% را شناسایی آنها کرده و روی آن تمرکز کنیم و از 80% باقیمانده صرف‌ نظر و یا کاملاً پاک نماییم.

/ 0 نظر / 96 بازدید