فلز مس

به دلیل مثبت بودن پتانسیل احیای مس ، در دمای محیط اگر اکیسد کننده هایی نظیر NO3- در محیط وجود نداشته باشند این فلز در محیط های با PH اسیدی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.در حضور یک اکسید کننده می توان توسط آمونیاک ، مس را در محلول حل نمود که این کار با تشکیل کمپلکس آبی رنگ بین مس و آمونیاک انجام می شود . چنانچه به مثبت بودن این پتانسیل احیا دقت نشود ممکن است قطعات آهنی که به قطعات مسی اتصال دارند ، در محیط های مرطوب و اسیدی به شدت دچار خوردگی شوند که این نوع خوردگی از نوع گالوانیک که در مقاله قبل به آن اشاره گردیده به حساب می آید .

با توجه به محاسنی که فلز مس دارد می توان این خواص مطلوب را با هزینه کمتری به طور نسبی به دیگر مصنوعات غیر مسی انتقال داد ، که ازجمله آن مقاومت در برابر خوردگی و هدایت بالای الکتریکی است که این امر با اعمال پوشش های نازکی از مس یا آلیاژهای آن روی سطوح فلزی و غیر فلزی انجام می گیرد. در روشهای شیمیایی ، فرایندهای الکترولس و الکترولیزی مهمترین روشهای پوشش دهی قطعات با مس می باشد . روش الکترولس یک روش سریع و ارزان و با ضخامت مس بسیار نازک بوده که معمولا در محیط های اسیدی انجام می گیرد .

 از مهمترین روش های الکترولیزی می توان به محلولهای سیانوری اشاره نمود که در محیط قلیایی انجام می گیرد که حتی با این روش می توان پوشش آلیاژ برنج نیز روی سطوح ایجاد کرد .

از روشهای مکانیکی برای تولید پوشش های مس ، استفاده از پودر مس برای پوشاندن سطوح مورد نظر است و در برخی مواقع تکنیک تبخیر در خلا و نشاندن اتم های مس بر روی سطوح مورد نظر امکان پذیر است .

همچنین می توان نوعی از مفتول های آلومینیومی تولید کرد که دارای پوشش نازکی از مس باشد ، در این روش روی وایرود آلومینیومی را با یک ورق نازک مسی بصورت کاور می پوشانند و لبه های این نوار به همدیگرجوش داده شده آنگاه این مفتول جدید با کاور مسی ، توسط فرایند کشش به سایز های ریزتر کشیده می شود ، از مزایای این مفتول می توان به سبک بودن و هدایت خوب آن اشاره نمود.ضخامت لایه مس موجود در این مفتول ها بیشتراز روش های پوشش دهی شیمیایی است . 

مس قابلیت بارها بازیافت را دارد بدون اینکه کیفیت خود را از دست بدهد. که این امر موجب کاسته شدن از هزینه تولید مس با این روش به جای استخراج آن از سنگ معدن می شود . بعد از آهن و آلومینیوم بالاترین میزان بازیافت متعلق به مس است .

/ 1 نظر / 49 بازدید
تبادل لينک

با سلام خدمت شما مدير محترم وبلاگ.اگر ميخواهيد بازديد سايت يا وبلاگ خود را به صورت فوق العاده اي افزايش دهيد.ميتواند به صورت کاملا اتوماتيک و رايگان لينک سايت خود را در سايت زير ثبت کنيد و بعد از آن بازديد خود را به صورت فوق العاده اي افزايش دهيد.